Jak komunikovat s lékařem o vysazení léků
Tento text byl zpracován MUDr. L. Elekovou a má pouze informativní charakter.
Veškeré změny týkající se léčby a léků by si měl konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Je těžké dát jednotný návod, protože lékaři mají různé osobnosti a různě reagují na nestandardní požadavky a otázky pacienta. Samozřejmě je ideální, pokud jste si již našli lékaře, který má otevřenou mysl a je ochoten s vámi spolupracovat. Vysvětlete mu, na jakou stravu přecházíte, dejte mu odkazy na zdroje informací a vysvětlete, co od diety očekáváte. Požádejte ho o spolupráci: kontrolu krevních hodnot, měření tlaku, případně jiná komplexnější vyšetření po delším dodržování nového životního stylu (např. ultrazvuk jater k prokázání snížení tučnosti, spirometrii k prokázání ústupu astmatu apod.)
Chodíte-li k lékaři, se kterým není řeč, můžete ho buď vyměnit za jiného nebo se pokusit překonat jeho prvotní odpor a získat jeho spolupráci přinejmenším při zajištění kontrolních testů a vyšetření. Jste-li dispenzarizováni pro chronickou nemoc jako je diabetes, hypertenze apod., lékař vás nemůže vyhodit. Musí vás pravidelně kontrolovat a v tom případě máte možnost svůj stav monitorovat.
V případě, že lékař opravdu nebude ochoten vyjít ze zajetých kolejí a vyjít vám vstříc, je pak nejlepší se s ním moc nebavit, vše odkývat, nechat poslat recept, poděkovat a odejít. Upravovat dávky léku pak budete sami podle návodu níže.
Laboratoře obvykle bez problémů vezmou krev a provedou testy i samoplátcům, na svých webových stránkách mají zveřejněné ceníky. Narazíte-li na laboratoř, která samoplátcům poskytuje jen balíčky vyšetření a odmítá udělat něco jiného, běžte ke konkurenci.
Krevní obraz a základní biochemické testy jako je glykemie, jaterní testy, ledvinové funkce, cholesterol apod. jsou velmi levné, řádově desetikoruny. Protilátky jsou dražší, v průměru 500 Kč za položku. Hormony stojí od cca 250 Kč víc. Budete-li si monitorovat např. glykemii nebo hormony štítné žlázy, nezruinuje vás to.
V případě, že cítíte potřebu častějších kontrol krevních hodnot, než je váš lékař ochoten indikovat, prostě si do laboratoře dojděte sami. Kompromisní je situace, kdy dostanete žádanku na vyšetření krve, ale lékař nezaškrtl vše, co byste si přáli. V takovém případě v laboratoři při odběru požádáte a zaplatíte, co potřebujete navíc. Ušetříte poplatek za odběr.
V dalším textu naleznete obecný návod, jak zacházet s léky užívanými při nejčastěji se zlepšujících stavech na Superpotravinové stravě™️. Nemohu v tomto textu suplovat vašeho lékaře a nikoho nenabádám, aby léky svévolně vysazoval. Ideální je vysazovat nebo snižovat dávky ve spolupráci s vaším lékařem. Pokud nenajdete spolupracujícího lékaře nebo se rozhodnete postupovat sami, další text vám usnadní postup a pomůže vám vyvarovat se zbytečných potenciálně nebezpečných situací.
Začneme od těch jednodušších v dalším kroku...