7. Psychiatrické léky
Tento text byl zpracován MUDr. L. Elekovou a má pouze informativní charakter.
Veškeré změny týkající se léčby a léků by si měl konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Antidepresiva
Deprese může být způsobena chronickou podvýživou mozku. Potraviny zajištující dobré fungování mozku byly v naší stravě v posledních dekádách upozaďovány, mnoho lidí je vůbec nejí. Superpotravinová strava™️ jich obsahuje hojnost a měla by zajistit dobrou výživu mozku. Je-li vaše deprese způsobena převážně dosavadní špatnou stravou, měla by se rychle zlepšit.
Antidepresiva jsou předepisována i na úzkosti a panické ataky. Panická ataka je podle mé zkušenosti často skrytá hypoglykemie a zlepší se stravou, která nezpůsobuje výkyvy glykemie.
Nejčastěji používaná antidepresiva jsou inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Účinkují na synaptické štěrbině, kde blokují protein, který po výronu serotoninu ze zásobních vakuol dendritu vysílajícího neuronu zachytává a likviduje použitý serotonin. SSRI zvýší množství serotoninu ve štěrbině, a tak zvýší jeho účinek na přijímající neuron. Jiné psychotropní látky regulují jiné neurotransmitery, zejména dopamin a GABA podobným způsobem.
Rovnováha mezi počtem molekul neurotransmiteru a jejich receptory na druhém neuronu je přirozeně regulována podle toho, jak má mozek fungovat. Nedostatek serotoninu je spíše důsledkem okolností vedoucích k depresi, než její příčinou. Užívání SSRI vede ke snížení receptorů pro serotonin na přijímajícím neuronu, buňka se jako obvykle adaptuje.
Důrazně varuji před náhlým vysazením antidepresiv! Návrat deprese po náhlém vysazení není důkaz jejich potřebnosti, ale důsledek narušené rovnováhy mezi produkcí serotoninu a příjmem. Může trvat měsíce, než se obnoví zdravá rovnováha mezi nabídkou serotoninu a počtem receptorů na přijímajících neuronech.
Antidepresiva a jiné psychiatrické léky by se měly vysazovat, teprve když ustanou příznaky, a musí se vysazovat postupně. Uvádí se 1 měsíc vysazování na 1 rok užívání. Vysazuje se postupným snižováním dávky vždy o cca ¼ původní dávky. Někteří nemocní musí postupovat ještě pomaleji, například nemohou snížit dávku o celou ¼ a řeší to postupným opilováváním tablety.
Opět platí, že když se po snížení dávky symptomy vrátí, zvýšíme dávku zpět na takovou, při které symptomy nejsou, a po pár týdnech ji zkusíme znovu snížit.
Antipsychotika
Předepisují se u schizofrenie a jiných psychóz. I pro tyto nemoci platí, že k nim přispívá špatná strava a změna stravy k lepšímu ukáže, jak velký podíl měla.
Pro antipsychotika platí totéž, co pro antidepresiva. Nutno vysazovat velmi pomalu, po výrazném zmírnění nebo vymizení příznaků. Začněte lékem, u kterého jste pozorovali nejmenší účinek po nasazení a/nebo má nejvíce vedlejších příznaků. Snižujte dávky maximálně o ¼ stávající dávky po 2-3 týdnech, možná bude nutné pomaleji.