8. Hormony štítné žlázy
Tento text byl zpracován MUDr. L. Elekovou a má pouze informativní charakter.
Veškeré změny týkající se léčby a léků by si měl konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Nejčastějším důvodem, proč dnes lidem selhává štítná žláza, je autoimunitní zánět.
Imunitní systém nemocného ničí jeho štítnou žlázu. Již zničenou tkáň nelze obnovit. Z toho vyplývá, že pokud pacient užívá vyšší dávky substitučního hormonu po dlouhou dobu, je jeho žláza z části nebo úplně zničená a nefunkční. Přechod na Superpotravinovou stravu™️ nebo jinou podobnou dietu a zastavení další destrukce žlázy tedy automaticky neznamená, že se hormonů zbavíte!
Dávky tyroxinu kolem a nad 100ug denně ukazují na velmi poškozenou žlázu a je vysoce nepravděpodobné, že by zbyl dostatek její tkáně schopné produkovat hormony v množství plně uspokojujícím potřeby organismu.
Užívá-li někdo dávky do cca 75ug, je možné jejich snížení případně vysazení. Je ale třeba stále kontrolovat hladinu hormonů v krvi, chodit na kontroly k endokrinologovi nebo praktickému lékaři a užívat hormony, pokud jsou potřeba.
Léčba hypotyreózy se v konvenční medicíně omezuje pouze na substituci tyroxinu, samotný patologický proces destrukce žlázy se neřeší. Superpotravinová strava™️ má potenciál zastavit autoimunitní proces odstraněním rostlinných toxinů a alergenů z potravy.
Druhým typem autoimunitního zánětu štítné žlázy je Graves-Basedowova nemoc, hypertyreóza.
Při ní se v těle tvoří protilátky, které vypadají jako TSH, vážou se na TSH receptory žlázy v nadměrném množství a nutí žlázu k hyperprodukci hormonů. Náš organismus nemá hormon s opačným účinkem jako TSH a při nadprodukci hormonů může hypofýza pouze snížit produkci TSH k nule, ale nemůže blokovat jeho účinek. GB nemoc se léčí thyrozolem nebo carbimazolem, což jsou látky toxické pro štítnou žlázu a nenávratně ji ničí. Výsledkem této léčby je mnohdy trvalá hypotyreóza s potřebou doživotní substituce tyroxinu. Protože se tyto léky nemohou podávat během těhotenství a kojení, je standardem konvenční léčby u žen, které mají v úmyslu mít děti, štítnou žlázu kompletně odstranit a dále hormony suplementovat.
Spouštěčem GB nemoci jsou buď potravinové alergeny nebo mikroby. Typicky Yersinia enterocolitica, ale i viry, nebo Helicobacter pylori. Úprava stavu trávicího traktu dietou může ovlivnit i osídlení mikroby a tím i případný zánět.
Vysazování thyrozolu při aktivní hypertyreóze je nebezpečné. Pouze v případě, že se podaří zánět a patologickou stimulaci falešným TSH zastavit, je možné lék vysadit. Trvalou hormonální substituci po odstranění nebo destrukci žlázy samozřejmě vysadit nelze!